Sme: Velká část Slováků by chtěla znovu žít s Čechy

(Zpravy.idnes.cz) Značka Československo má u našich bývalých bratří i patnáct let po rozdělení velkou sílu, napsal slovenský deník Sme. V čerstvém průzkumu agentury MVK se pro obnovení společného státu vyslovilo celkem 41,7 procenta lidí. Proti ovšem bylo skoro stejně Slováků – 40,8 procenta.

csr

Kdyby se dnes začalo jednat o obnovení federace, 24,3 procenta Slováků by bylo rozhodně pro a 17,4 procenta spíše pro, napsal deník SME. Podobný poměr je mezi odpůrci znovuspojení – 24,3 procenta je rozhodně proti a 16,5 procenta spíše proti. Zbytek, tedy 17,5 procenta lidí, neví nebo nemá názor. Z průzkumu také vyplynulo, že jen minimum Slováků na někdejší společný stát nadává – jen 5,5 procenta. Převažují ti, kteří rozpadu Československa litují. Druhou nejsilnější skupinu pak tvoří lidé, kteří měli ČSFR rádi, ale teď se těší ze samostatnosti. „Víc nostalgičtí jsou obyvatelé na okraji – důchodci, invalidé. Ti, kteří se dokázali v nové situaci prosadit, už nemají důvod k sentimentu,“ řekl deníku sociolog Pavel Haulík. Ale stesk po federaci je podle něj téměř výhradně pasivní záležitostí. „Navzdory tomu, co lidé řekli, v podstatě nikde na Slovensku nenajdete aktivity, které by (znovusjednocení Československa) chtěly naplnit.“ „Důležitější jsou volební výsledky. Když ve volbách v roce 1994 kandidovala strana, jež měla v programu obnovení Československa, dostala jen jedno procento hlasů,“ řekl někdejší předseda vlády Ján Čarnogurský. Nostalgie vymizí Pavel Haulík si myslí, že vzpomínky na Československo postupně opadnou. Slováci i Česi v roce 2004 společně vstoupili do Evropské unie a k obnovení Československa se nikdo z aktivních politiků nehlásí. A brzy zmizí i hranice, jejichž vytvoření po rozpadu ČSFR připadalo mnoha Čechům i Slovákům absurdní. Oba státy totiž vstupují do schengenského prostoru. – více zde Deník SME připomněl i výsledky loňského průzkumu v Česku. Centrum pro výzkum veřejného mínění před rokem zjistilo, že rozdělení federace považuje za správné 56 procent Čechů, naopak za chybu ho označilo 34 procent lidí.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/sme-velka-cast-slovaku-by-chtela-znovu-zit-s-cechy-fv3-/zahranicni.aspx?c=A071217_111041_zahranicni_ad

Reklamy