Tiskové zprávy – pro média


30.5.2015

Díky podpoře slovenských médií v posledním měsíci a podpoře občanů z Čech i ze Slovenska můžeme přistoupit k další fázi iniciativy, kterou je příprava na petiční kampaň. Výhledově je plánovaná na roky 2016/7 a jejím úkolem bude sesbírání celkem 400 000 podpisů v obou zemích. Příprava v sobě zahrnuje především vytvoření týmů organizátorů ve velkých městech.

O naší kampani jste si mohli tento měsíc přečíst ve slovenských internetových denících Sme nebo Európske noviny. Psali o nás také v Polsku a zajímali se o nás zahraniční zpravodajci. Důležité pro nás byly také vysoká čtenost těchto článků, jejich oblíbenost a počet komentářů, které ukazovaly na velký zájem o ně. Mile nás překvapilo, že v anketě na našich stránkách hlasovalo více než 4000 lidí pro znovusjednocení ČSR. Těchto hlasů si vážíme a děkujeme všem, kdo hlasovali.

Aby byla plánovaná kampaň úspěšná, již nyní chystáme organizační přípravy zahrnující zajištění lidského personálu, dostatek financí i nové internetové stránky, což bude naší hlavní činností pro následující měsíce až roky. Uvítáme spolupráci organizací a spolků, které budou chtít obnovení Československa pomoci. Přijmeme rádi pomoc od spoluobčanů, podnikatelů, politiků i osobností společenského života. Dlouhodobě hledáme dobrovolníky pro sběr archů a šíření myšlenky československého státu.

 

17.2.2015 12:34

V blízké době je přichystána ke spuštění nová iniciativa Československo 2018. Jejím cílem je dosažení referenda, ve kterém by se občané mohli svobodně rozhodnout, zda si přejí obnovení společného Československého státu ve federativním uspořádání.

Hlavní motivací je napravení chyby roku 1992, kdy byla účelově a z politických důvodů rozbita dobře fungující republika, aniž by bylo toto rozhodnutí potvrzeno v referendu. Podle průzkumů velká část obyvatel obou států stále považuje rozdělení za chybu a nesouhlasili by s ním, kdyby hlasování probíhalo.

Na příklad v anketě České televize 70% dotazovaných označuje rozdělení za nesprávný krok a vadí jim, že se k němu nemohli vyjádřit¹. Podle deníku Sme by více jak 40% Slováků chtělo opět žít s Čechy².

„Společný stát by si získal větší vážnost a místo ve světě, byl by silnější, mohl by lépe odolávat hrozbám z vnějšku a účinněji provádět samostatnou zahraniční i vnitřní politiku,“ říká zakladatel iniciativy, politolog a spisovatel, Ing. Ladislav Zelinka.

Začátkem února byla pro účely hnutí zprovozněna internetová stránka https://ceskoslovensko2018.wordpress.com/ a v současné době jsou aktuálními úkoly vytvoření základní organizace a fungujícího týmu pro přípravu dalších úkolů. Pokud iniciativa nashromáždí dostatečný počet stoupenců, bude se realizovat kampaň podle plánu v postupných krocích až k vypsání referenda v obou zemích.

¹ Dělení Československa nutné nebylo, shodují se Češi a Slováci – ČT24 http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/206182-deleni-ceskoslovenska-nutne-nebylo-shoduji-se-cesi-a-slovaci/

² Sme: Velká část Slováků by chtěla znovu žít s Čechy http://zpravy.idnes.cz/sme-velka-cast-slovaku-by-chtela-znovu-zit-s-cechy-fv3-/zahranicni.aspx?c=A071217_111041_zahranicni_ad


 

Reklamy