Sbohem Československo – Jaký byl začátek konce Československa (Videodokument)

Celý příspěvek

Reklamy

Bylo rozdělení Československa chybou? – ČT

(ČT) Češi a Slováci si letos připomínají dvacáté výročí důležitého milníku společné historie – šestadvacátého srpna 1992 podepsali Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozdělení Československa, ze které se 1. ledna následujícího roku zformovaly dva samostatné státy. Byl tento rozchod chybou a doteď na ni oba národy doplácejí, anebo dnes máme naopak lepší vzájemné vztahy? O těchto otázkách mohli v pondělí večer diskutovat účastníci první z Masarykových debat tohoto semestru v Brně.

Celý příspěvek

Dělení Československa nutné nebylo, shodují se Češi a Slováci – ČT24

(ČT24) Praha – Prvního ledna příštího roku budou Češi a Slováci žít ve dvou oddělených zemích již dvacet let. Jak se za tu dobu změnil postoj obou národů k rozdělení federace? A bylo rozdělení vůbec nutné?  Češi a Slováci vzájemné vztahy považují za stejné jako před dvaceti lety a většina se přiklání k tomu, že takto razantní politický krok vedoucí k vytvoření nových republik vlastně vůbec nutný nebyl. Se svými sousedy stále udržují nadmíru dobré vztahy a navzájem se považují za národ, který jim je v Evropě nejblíž. Celý příspěvek

Sme: Velká část Slováků by chtěla znovu žít s Čechy

(Zpravy.idnes.cz) Značka Československo má u našich bývalých bratří i patnáct let po rozdělení velkou sílu, napsal slovenský deník Sme. V čerstvém průzkumu agentury MVK se pro obnovení společného státu vyslovilo celkem 41,7 procenta lidí. Proti ovšem bylo skoro stejně Slováků – 40,8 procenta.

Celý příspěvek